Depresif belirtiler terapiye başvurma sebebi olarak sıkça görülmektedir. Depresyon kişi üzerinde bilişsel, davranışsal duygusal ve fizyolojik etkiler yaratır. Depresyonda üzgün hissetme ve günlük hayat etkinliklerinden keyif almama görülmektedir. Bunun yanında uykuda artış ya da azalma, iştahta artış ya da azalma, ilginin ve zevkin azalması, enerji kaybı, değersizlik hisleri, suçluluk hisleri, konsantre olmada zorluk, kararsızlık, ölüm düşünceleri görülebilir. Bu tedavinin tanısında bu semptomların sıklığı ve şiddeti önemlidir. 

Fakat ruhsal sorunları tanıların ötesinde düşünmekte fayda var. Depresyon belirtileri tanısı olsun ya da olmasın sürekli mutsuz ve karamsar düşüncelerle sarılmış bir şekilde yaşamak zordur. Terapiye gelmek için bu durumun ağırlaşmasını beklememek gerekir. Bazen depresyon diğerleri tarafından fark edilebilir bazen de kişi günlük yaşantısına devam eder ve diğerleri depresif belirtileri fark etmez. Dışarıdan fark edilmiyor olsa da herkes hayatının belirli dönemlerinde bu semptomları yaşayabilir. Depresyonda olan bir kişinin hayatı nasıl gözükebilir bir vaka örneğinden görebilirsiniz.

Depresyon Belirtileri Nasıl Gözükür ?

Ahmet, 24 yaşında ve üniversitenin işletme bölümünden yeni mezun oldu. Ailesinin yanından kendi hayatını kurmak üzere ayrıldı ve iş arama sürecinde. Son 1 aydır kendini üzgün, boş ve cansız hissediyor. Üzgünlük hissi arada gelip geçiyor fakat cansız ve boş hissetmesi 1 aydır peşini hiç bırakmamış. Günde 15 saat uyuyor ve yaklaşık 5 kilo vermiş. 1 ay öncesine kadar arkadaşları ile buluşmaktan keyif alan, dışarı çıkmayı seven, düzenli spor yapan ve arkadaşları arasında aranan biriyken şu anda yataktan çıkmak için harcadığı enerji ona fazla geliyor. Telefonunu açıp birileri ile konuştuğunda sıklıkla zihninden sevilmiyorum, değersizim, beni merak etmiyorlar, ben bir hiçim gibi düşünceler geçiyor. Yolda yürürken bir tanıdığı ona selam vermese hemen ben değersizin tekiyim düşünceleri aktive oluyor. Ya da evi ile ilgili bir problem olduğunda beceriksizim, yeterince iyi değilim, yaşamaya değmez gibi düşünceler geçiyor aklından. Dünyanın kötü ve adaletsiz olduğuna inanıyor. Tüm bu düşünceler onu diğerlerinden ve kendinden daha da uzaklaştırıyor. 

Bu örnekte bilişsel, duygusal ve davranışsal faktörleri değerlendirirsek bilişsel faktörler aklından geçen düşünceler (sevilmiyorum, değersizim, beni merak etmiyorlar, ben bir hiçim düşünceleri), duygusal faktörler üzgünlük, boşluk hissi gibi duyguları ve son olarak davranışsal faktörler yatakta kalma, diğerleri ile görüşmeme davranışlarını oluşturuyor. Depresyon belirtilerinde tedavi olarak  bu 3 alanda iyileşmeler görülmesi beklenir ve terapötik müdahaleler bu alanlara yöneliktir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan terapi yöntemi Bilişsel Davranışçı Terapidir. Bilişsel Davranışçı Terapi’de kişinin duygu, düşünce ve davranış değişikliklerine odaklanılır. 

Terapide temel hedef olarak negatif duygudurumun ve keyif veren aktivitelere karşı azalmış ilginin iyileştirilmesi hedeflenir. BDTde terapi hedefleri olarak;

  • Düşünce hatalarını azaltmaya
  • Problem çözme becerilerini arttırmaya
  • Öz kontrol becerilerini arttırmaya
  • Destekleyici ve pozitif deneyimleri arttırmaya ve sosyal becerileri genişletmeye odaklanılır. Bunlara ek olarak eşler arasında ilişkilerin düzenlenmesi, fiziksel sağlığın arttırılması ve nüksü önlenmesi de çalışılır.

Depresyonda EMDR

EMDR terapisinde depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Depresif semptomlara neden olabilecek eski travmatik anıların duyarsızlaştırılması ve yeniden işlenmesi ile iyileşme sağlanır. EMDR terapisi ile son yapılan araştırmalar depresyon tedavisinde etkinliğini desteklemektedir. Bu terapi yöntemi de BDT gibi kısa sürede etki etmesi ile tercih edilmektedirler.

Depresyonda ilaç tedavisi gerekli olduğu durumlar olabilir. Bu depresyonun şiddeti ile ve günlük hayatı ne kadar etkilediği ile ilgilidir. Psikolog gerekli gördüğü durumlarda psikiyatriste yönlendirme yapabilir. Bu aşamada hekim ile birlikte terapi kontrollerine devam etmek önemlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here