DEHB ilaçsız tedavi edilebilir mi sorusu sıklıkla ailelerden gelmektedir. Bu soruya net bir cevap vermek zordur. Hekim tanıyı koyduktan sonra dikkat eksikliğinin seviyesine göre bir tedavi planlar. Çocuğun, ergenin ya da yetişkinin hayatı DEHB dolayısıyla etkileniyorsa ve birey bu etkiyi yönetemiyorsa hekimler sıklıkla ilaca başvururlar. Bu noktada güvendiğiniz ve kontrolü titizlikle yapan bir hekime ilaç konusunda danışmanızda fayda vardır. 

Attentioner Dikkatimi Topluyorum Programı

İlaç kullanmak istemeyen aileler ya da hekim tarafından yönlendirilen bireyler Attentioner Dikkatimi Topluyorum Programından yararlanabilirler. 

Attentioner Dikkatimi Topluyorum programı 7-18 yaş grubundaki çocuk ve ergenlerin dikkat eksikliğini azaltmaya yönelik geliştirilmiştir. Bu program bireysel ya da grup olarak da uygulanabilir. Bremen Üniversitesinde geliştirilen program nöropsikolojik temele dayanır. Bunun yanında davranışçı terapi yaklaşımını içerir.

Attentioner Dikkat çalışmaları ile dikkat alanının 4 faktörü ile çalışılır. Bu alanlar odaklanma, bölünmüş dikkat, zindelik ve uyanıklıktır.

  • Odaklanma – Uyaranları önem sırasına göre sıralayarak gerekli reaksiyonu gösterme)
  • Bölünmüş dikkat – Aynı anda 2 veya 3 ödevi yapabilmek
  • Zindelik- Dış uyaranlara yaşa uygun yanıt vermek
  • Uyanıklık – Değişen uyaran serilerinin farkına varmak ve uyaran şiddetinin azalmasına rağmen dikkati sürdürebilmek

Attentioner Programı 15 seans çocuk-ergen ile ve 5 seans da aile ile çalışır. Oturumlar yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Her oturumda 2-3 egzersiz bulunur. Seanslar süresince verilen ödevler bulunmaktadır. Çocuklar bu görevlerden puan kazanırlar. Attentioner programı ödül sistemine göre planlanmıştır. Her görev sonrasında kazanılan stickerlar vardır. 

Hem çocukla hem de aile ile çalışmak bu süreçte çok önemlidir. Aile seanslarında dikkat eksikliği tanımı yapılır. Çocuğun güçlü ve güçsüz yönleri keşfedilir. Etkin iletişim modelleri teşvik edilir ve sınır koyma öğretilir. Çocukları anlama becerisi, kurallar, ödül mekanizmaları hakkında bilgilendirmeler yapılır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here