Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılama süreci hassas bazı ölçümlerden sonra yapılmaktadır. Çünkü dehb sıklıkla başka bozukluklarla karıştırılmaktadır. Bunlardan bazıları özgül öğrenme güçlükleri, depresyon, kaygı bozuklukları olabilir. Diğer olasılıkları elemek ve doğru tanı koymak hekimlerin görevidir. Hekim pek çok alanda çocuğu değerlendirerek pek çok basamaktan sonra tanı koyar. Bu basamaklardan biri de nörokognitif bir test olan MOXO d-CPT testidir. Bu test 6 yaştan itibaren uygulanabilir. Çocuk, ergen ve yetişkinler için geliştirilmiştir. Bu test tamamen bilgisayar üzerinden uygulanmakta ve rapor edilmektedir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun dört ana semptomu olan dikkat eksikliği, zamanlama problemi, dürtüsellik ve hiperaktivitenin objektif olarak ölçülmesini sağlamaktadır.

Çocuklarda Dikkat Testi

Moxo dikkat testi 6-12 yaş gruplarındaki çocuklarda kullanılabilir. Test süresi 15 dakikadır. Testin sonucunu değerlendirirken çocuğun kendi yaş grubuna ve cinsiyetine göre kıyaslama yapar. Bunun sonucunda çocuğun performansı iyi, standart, düşük ya da zorlanma olarak değerlendirilir.

Test içerisinde değişen zorluk levelleri vardır. Bu seviyeler dikkat, hiperaktivite, dürtüsellik ve tepki süresini ölçer.

Genç ve Yetişkinler İçin Moxo Dikkat Testi

Genç ve yetişkinler için Moxo dikkat testi 13-65 yaş aralığını kapsamaktadır. Toplamda 18 dakika sürmektedir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen Moxo dikkat testi bireyin dikkat profilini hatasız bir şekilde sunar.

Moxo dikkat ve hiperaktivite testi yalnızca psikologlar ve uzman hekimler tarafından uygulanabilmektedir.

Dikkat eksikliği testi alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Tanı sürecini kolaylaştırır ve yanlış tanılamayı önler.

Moxo dikkat testi hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için iletişim kısmındaki telefondan tarafıma ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here