Uygulanan Psikolojik Testler

Çocuk Çizim testleri

Çocukların iç dünyalarını ve ruhsallığını anlamanın en güvenilir yollarından biri çizimlerdir. Çocuğun içsel dünyasında olanları çizim yoluyla aktarması ile terapi sürecine dair hedefler belirlenebilir. Bu tanıma testinde çocuğun ruhsallığının değerlendirmesi yapılır. 

Çizim sonrasında uzman yapılan çizimi daha iyi anlamlandırmak için bir takım sorular sorar. Verilen cevaplar ve çizilen resim değerlendirilir. Bu test sonucunda elde edilen veriler uzman tarafından ebeveyn ile paylaşılmaktadır. 

Çocuk çizim testlerinin içerisinde 3 alt test bulunur. Bunlar Bir insan çiz, Bir ağaç çiz ve bir aile çizdir. Çocuk çizim testleri uzman tarafından yapılmaktadır.

Bu testlerden elde edilen veriler çocuk terapisi sürecinde kullanılır ve sürece yardımcı olur. 

Randevu için formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

AGTE

AGTE- ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ

Agte envanteri 6 yaşa kadar uygulanabilir ve bu yaş aralığındaki çocukların 4 alandaki gelişimini takip etmeye yarar. Bu ölçek gelişim geriliği gösteren çocuklar için de uygulanabilir. 

– Dil-Bilişsel

– İnce Motor

– Kaba Motor

– Sosyal Beceri-Öz bakım 

Ankara gelişim tarama envanteri bakım veren kişiye çocuğun yaşına uygun beceriler hakkında sorular sorularak yanıtlanır. Temel bakım verenlerin işbirliği önemlidir. Çocuk hakkında sağlıklı bilgiler alındıktan sonra sonucu ile ilgili aileye bilgilendirme yapılır.

Bender Gestalt Testi

Bender Gestalt görsel motor algılama testidir. Performansa dayanır. Belirli şekillerin çizimleri çocuk tarafından kopyalanması üzerine yapılır. 5.5 yaş ile 12 yaş arasında kullanılabilir. Testin zaman sınırlaması bulunmamaktadır. 

Görsel-motor Performansta Yetersizlik Neler ile Bağlantılı Olabilir?

  • Olgunlaşmanın gecikmesi
  • Sınırlı Entelektüel uyarılma
  • Test durumuna yabancılık
  • Nörolojik bozukluk

Metropolitan Okul Öncesi Olgunluk Testi

100 madde ve 6 alt testten oluşan bu ölçek çocukların okula hazır olup olmadığını ölçer. 5.5-6 yaş arası okul öncesi çocuklarına uygulanır. Testin süresi yaklaşık yarım saattir. Alt ölçekler Kelime Anlama, Cümleler, Genel Bilgi, Eşleştirme, Sayılar, Kopya Etmedir ve toplam 100 maddeden oluşur. Çocuğun okul ortamına hazır olup olmadığını değerlendiren bu test fiziksel, çevresel ve zihinsel becerilere odaklanır.

S.D.Porteus Labirentler Testi

Porteus Labirentleri testi 15-30 dakika

arasında uygulanabilen bir testtir. Çeşitli zorluk

derecesindeki labirentlerden oluşur. 

Porteus testi 7 yaş 6 ay ile

14 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanan bir zeka

testidir. Ayrıca temkinli davranmak, ileriyi

görmek, çeşitli engellerden kendini korumak gibi

özel zeka alanları ölçülür.

×

Powered by WhatsApp Chat

× Bize Ulaşın