Online (çevrimiçi) danışmanlık, pandemi süreci ile beraber önem kazanmış ve verimliliği hakkında yapılan araştırmalar artmıştır. Online danışmanlık hizmetinde yüz yüze seanslardaki sistem devam ettirilir. Danışanla beraber belirlenen terapi hedefleri online platformlarda uygulanır. Danışan pek çok sebepler online terapiyi tercih edebilir. Terapistiyle farklı şehirde olmak, terapi hizmetine bulunduğu şehirde erişememek, fiziksel sebeplerden dolayı ulaşımın zor olması, fiziksel zorluklar, bedensel zorluklar, dışarı çıkma korkusu, zaman sorunları, vb. gibi pek çok sebepten dolayı online terapi uygulanabilir. 

Verimlilik açısından yüz yüze terapi ile arasında fark yoktur. Bilişsel Davranışçı terapi için yapılan araştırmalarda online terapinin etkisi yüz yüze terapi ile aynı bulunmuştur. 

Online Psikolojik danışmanlıkta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi gizlilik ilkesidir. Yüz Yüze terapide olduğu gibi online psikolojik terapilerde de seanslarda konuşulanlar terapist-danışan gizliliğince istisnai durumlar dışında üçüncü kişilerle paylaşılamaz. Gizliliği sağlamak için terapist ve danışan sessiz ve kimsenin olmadığı bir odada kulaklıklar aracılığıyla seansları sürdürmelidir. Özellikle terapistin kulaklık takması ve mümkünse ofisinden bağlanması önemlidir. Seanslar kesinlikle kayda alınamaz. Bu kurallar hem terapisti hem de danışanı korumaya yöneliktir. 

Online seans herkes için uygun olmayabilir. Bazı durumlarda uzman yüzyüze görüşme önerebilir. Her danışanın online terapiye alınmasının uygun olup olmadığına uzman karar verir. Bu konuda uzmanla işbirliğinde olmak önemlidir.

Online terapi tercih ederken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur terapistin terapistin bir kuruma bağlı olarak çalışmasıdır. Bir kuruma bağlı olarak çalışan ya da kendi kurumu olan terapistleri tercih etmek sürecin devamlılığı açısından daha sağlıklı olacaktır. Gizlilik ve güvenlik açısından terapistin ofisinden çalışması ve online seanslar esnasında ofisinde olması önemlidir. 

Online seanslar Zoom, Skype gibi çevrimiçi platformlar üzerinden yapılır. 

Online Psikolojik danışmanlık hakkında detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here