EMDR Nedir ?

EMDR açılımı göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemedir. Güncel probleminizden yola çıkarak sizleri rahatsız eden anılarınız ile çalışır. Duyarsızlaştırma esnasında göz hareketlerini kullanır. İşlemleme sırasında bilinciniz tamamen açıktır. Süreç içerisinde aktif rol alırsınız. Terapi sürece travma bakış açısından bakar. Travma esnasında beyinde pasif hale gelen mekanizmaları uyarır ve sağ-sol kısım arasında yeniden işleme sağlar.

EMDR İçin Randevu Al

EMDR ne amaçla kullanılır?

Hayatınızda sizi etkileyen anıların duygusal yükünü azaltmak ve artık sizi rahatsız etmeyecek bir seviyeye getirmek için kullanılır. Kesinlikle bir anı silme işlemi DEĞİLDİR. EMDRı bu şekilde sunan kişilere itibar etmeyiniz. Terapi duygusal yükü ağır ve bedensel duyumlar ile de kendini sıklıkla hatırlatan anılar ile baş etmenize yardımcı olur. Bu anıya dair endişe suçluluk pişmanlık gibi olumsuz duyguların azalmasını sağlar. 

Adaptif Bilgi İşleme Nedir?

Rahatsızlık verici bir olay meydana geldiğinde bu olay beyinde orijinal resimle, seslerle, düşüncelerle, duygularla ve bedensel duyumlarla birlikte kilitlenebilir. Terapi bu bilgiyi uyarır ve tecrübenin yeniden işlenmesine izin verir. REM de ya da rüyalarda olan şey de bu olabilir. Göz hareketleri bilinçaltı malzemenin işlenmesine yardım edebilir. İyileşmeyi yapacak olan sizin beyninizdir ve kontrolde olan sizsiniz.

EMDR anıları siler mi?

Bu terapi hakkında en çok sorulan sorulardan biri anıların silinip silinmediğidir. Hafıza silme ve anı silme söz konusu değildir. Hiçbir psikolojik destek hafızanızı ya da anılarınızı silemez. EMDR terapisinde sizi rahatsız eden anıların rahatsızlık derecesi düşürülür. 

Örneğin köpek fobisi olan biri için daha önce köpekle karşılaştığı her anı stres uyandırır. Vücudunda terleme, titreme, baygınlık hissi, kalp çarpması, ağzının kuruması gibi pek çok fiziksel duyuma sebebiyet verir. Kognitif boyutta zihninden ben tehlikedeyim, kaçamayacağım, zarar göreceğim gibi düşünceler aklından geçer. Davranış olarak da köpeklerden kaçınma başlar. Terapi köpeklerle olan anılarınızı silmez ama artık o anıların sizde uyandırdığı yoğun hisleri ve bedensel belirtileri azaltır. Tüm anılar işlendiğinde artık zihniniz köpekten korkmasına sebep olacak duyumları hissetmez. Dolayısıyla köpek korkusuna karşı duyarsızlaştırma yaşamış olursunuz. 

Bu terapi özellikle kişilik bozuklukları, panik bozukluğu, kaygı bozuklukları, depresyon, komplike yas, dissosiyasyon, rahatsız edici anılar, fobiler, ağrı rahatsızlıkları, yeme bozuklukları, performans kaygısı, stres kontrolü, bağımlılıklar, cinsel ve/veya fiziksel taciz, beden algısı bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, davranım bozuklukları ve özgüven sorunları, migren ve fantom ağrı, kompleks travma durumlarında kullanılır.

Araştırmalar ne söylüyor 

 • Travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde tek travma mağdurlarında genelde 3-6 seans ile semptomlarda %77-100 oranında azalma görülmektedir.
 • Savaş gazileri gibi çoklu travma mağdurlarında 12 ya da daha fazla seansa ihtiyaç vardır.
 • Bu terapi Prozac ile karşılaştırılmasında EMDR tedavisi alan hastaların, tedavinin bitiminden sonra bile iyileşmeye devam ettiği, Prozac kullananların çoğunun ise yeniden semptomatik olduğu görülür. 
 • 90 dakikalık seanslar önerilmektedir fakat 50 dakikalık seanslar da kullanılabilir.
 • Meta analizler göstermektedir ki çalışma ne kadar titiz olursa etki alanı da o kadar büyük olmaktadır.

(DBE eğitim kitapçığından alıntılanmıştır.)

Bu terapi kimlere uygulanabilir, risk grupları var mıdır?

Bu terapi çocuk, ergen ve yetişkinlere uygulanabilir. Terapistin bu alanlarda uzmanlık eğitimlerini almış olması önemlidir. Her yaştan kişilere uygulanabilen bu terapinin sizlere uygun olup olmadığını uzman değerlendirecektir. Uygunluğu öngörüldüğünde tedaviye başlanır. Kullandığınız ilaçlar, varsa nörolojik rahatsızlıklar, gene fiziksel sağlık, varsa akut durumlar psikolog tarafından değerlendirilir. Bu aşamada gerekli bilgileri psikolog ile paylaşmanız önemlidir. 

Bu terapi için kullanılan ölçekler nelerdir?

Seanslara başlamadan önce psikolog sizlerden bazı formlar doldurmanızı isteyebilir. Terapinin uygulanabilirliğini ölçen bu ölçekler;

Olay Etki Ölçeği 

Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeğidir.

Bu terapisinde sonlandırma ne zaman olur

Uzman sonlandırma öncesinde danışanın hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını kontrol eder. Danışanın tedavi planındaki malzemelerin tamamı yeniden işlenmiş olmalıdır. 

Semptomlarda değişim, davranışlarda değişim, güncel tetikleyicilere tepkilerde değişim oldukça tedavinin seyri olumlu olur. Yeni düşünceler, farkındalıklar ya da bilgiler edinilmeye başlanmalıdır. Rüyalar sorulmalı ve seansta konuşulmalıdır.

Hangi alanlar için bu terapiyi alabilirim?

 • Panik bozuklukları
 • Depresyon
 • İlişkisel problemler
 • Kaygı soruları
 • Özgüven sorunları
 • İş problemleri
 • Odaklanma sorunları
 • Uykusuzluk
 • Sosyal kaygı
 • Fobiler
 • Obsesif kompulsif bozukluk
 • Panik atak
 • Travmatik anılar
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Yeme bozuklukları
 • Karar vermede zorlanma

Ataşehir EMDR terapisi için nasıl bilgi alabilirim ?

Bu terapi hakkında daha fazla bilgi almak için İletişim kısmında bizlere mail atabilir ya da telefon numarası ile bizlere ulaşabilirsiniz. Uzmanınız sizlere konu ile ilgili detayları aktaracaktır.

Ataşehir EMDR terapisi için nasıl randevu alabilirim?

İletişim kısmındaki telefon numaramızı ya da mail adresimizi kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz. Randevu talebinize göre en yakın müsait zamanda sizin için seans oluşturulacaktır.

Bu terapi ne kadar sürer?

Terapi süresi problemin sıklığına ve şiddetine göre farklılık göstermektedir. İlk seans değerlendirme sonrasında terapistiniz ile yol haritanızı konuşabilirsiniz.

×

Powered by WhatsApp Chat

× Bize Ulaşın